Ile razy słyszałeś, jak ktoś w Internecie twierdził, że jest gotowy pokazać Ci "ostateczny, absolutnie najlepszy sposób na naukę języka"?

W tym artykule zamierzam obalić wszystkie mity i błędne przekonania na temat tego, co ludzie Pomyśl są najlepszymi sposobami na naukę języka. Następnie, pokażę Ci właściwą metodę nauki języka, która pomoże Ci osobiście znaleźć płynność, której zawsze szukałeś.

Problem z używaniem magicznego słowa "najlepszy", jeśli chodzi o metody, strategie i zasoby jest taki, że "najlepszy" jest subiektywny. To, co jest najlepsze dla Ciebie, może nie być najlepsze dla mnie. Albo co gorsza, może w ogóle nie istnieć "najlepsze". Po prostu "najlepsze, co do tej pory udało nam się znaleźć".

Ale kiedy ludzie szukają porady, jak zrobić coś dobrze, to właśnie o to pytają w pierwszej kolejności. Chcą tego, co najlepsze, najszybsze i - co rozumie się samo przez się - najtańsze.

Dotyczy to wszystkiego - od nauki gry na gitarze, nauki zarabiania pieniędzy, budowania strony internetowej, a tak, oczywiście, nauki języka obcego. Ludzie mają obsesję na punkcie "najlepszego", więc tego właśnie szukają.

Jeśli to jest to, czego szukasz , to nie znoszę łamać ci tego: po 30 latach uczenia się języków i 10 latach trenowania ludzi, aby zrobić to samo, jestem w 100% pewny, kiedy mówię ci, że nie ma absolutnie najlepszego i najszybszego sposobu na naukę języka.

Ale poczekaj! Zanim klikniesz dalej, oto kawałek dobrej wiadomości:

Podczas gdy nie ma absolutnie najlepszego i najszybszego sposobu na naukę języka, zdecydowanie jest najlepszy i najszybszy sposób dla Ciebie, osobiście, aby nauczyć się języka. Metoda, która jest dostosowana do Twoich upodobań, stylu uczenia się i Twojego planu dnia.

nauka

To, co musisz zrobić, to dowiedzieć się, jaka jest ta metoda. Nie musisz jednak robić tego sam.

Dzisiaj, ty i ja odkryjemy ją razem. Metoda, zbudowana na solidnych zasadach uczenia się, która jest dostosowana do Ciebie i Twoich okoliczności, i ma zastosowanie do każdego języka, którego chcesz się nauczyć.

Ostatecznie metoda, której używasz powinna mieć siedem kluczowych cech:

  1. Powinna być unikalna dla Twoich warunków
  2. Powinna być przyjemna, w sposób, który odpowiada Twoim zainteresowaniom
  3. Powinna być elastyczna w stosunku do różnych scenariuszy i środowisk uczenia się
  4. Powinna umożliwiać Ci naukę każdego dnia
  5. Powinien być zbudowany wokół zrozumiałegomateriału wyjściowego
  6. Powinien obejmować wszystkie cztery główne umiejętności językowe (czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie).
  7. powinien się rozwijać i ewoluować zgodnie z Twoimi doświadczeniami i pragnieniami. Przyjrzyjmy się każdej z tych cech bardziej szczegółowo

Cecha 1. Twoja metoda powinna być unikalna w zależności od okoliczności

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego większość ludzi nie odnosi sukcesów w nauce języka w szkole? Cóż, istnieje wiele powodów, ale jednym z najbardziej oczywistych jest to, że szkoły stosują metodę nauczania "jeden rozmiar dla wszystkich". Bez względu na ich osobiste zainteresowania, style uczenia się i cele, każdy uczeń jest zmuszony słuchać tych samych wykładów, korzystać z tego samego podręcznika, odrabiać te same zadania domowe i otrzymywać te same oceny.

Teraz wiem, że środowisko klasowe jest niepraktyczne, w którym można oczekiwać prawdziwie spersonalizowanego uczenia się, ale prawda jest wciąż taka sama: każdy uczy się inaczej. To, w jaki sposób podchodzisz do zadania edukacyjnego, będzie miało ogromny wpływ na to, czy jako jednostka nauczysz się pożądanej umiejętności lub zapamiętasz pożądane informacje, czy też nie. A to "jak" musi być dostosowane do Twojej osobowości, gustu i napędu jako istoty ludzkiej.

Cecha 2. Twoja metoda powinna być przyjemna, w sposób, który odpowiada Twoim zainteresowaniom

Wróćmy na chwilę do zajęć językowych.

Załóżmy, że uczysz się niemieckiego, a Twój nauczyciel uwielbia literaturę. W związku z tym, cały program kursu, w taki czy inny sposób, jest związany z klasycznymi niemieckimi powieściami i opowiadaniami (afiliacja).

A teraz powiedzmy, że Ty też kochasz niemiecki, ale osobiście nie znosisz literatury. Dla Ciebie nie ma nic bardziej nudnego niż przeglądanie starych książek ze starymi postaciami, używającymi starego, kwiecistego języka, który nie ma nic wspólnego ze światem, w którym obecnie żyjesz.

Czy biorąc pod uwagę Twoją niechęć do literatury, uważasz, że nauczysz się na zajęciach z niemieckiego tyle samo, co Twój kolega z klasy, który, dajmy na to, potrafi zacytować z pamięci Die Verwandlung Franza Kafki?

Prawdopodobnie nie.

Mówiąc prościej, najlepiej uczysz się z rzeczy, które Cię osobiście interesują. Jeśli jesteś wielkim miłośnikiem astronomii - tak jak ja - poradziłbyś sobie o wiele lepiej na hipotetycznych zajęciach z niemieckiego, gdybyś użył tego języka do nauki o lądowaniu na Księżycu po niemiecku.

Jestem głęboko przekonany, że powinniśmy uczyć się języka poprzez tematy i działania, które poruszają nas emocjonalnie. Które sprawiają, że jesteśmy podekscytowani. Jeśli połączysz naukę języka z tymi czynnościami, uzyskasz bezkonkurencyjną kombinację, która będzie Cię motywować bez końca. To było moje doświadczenie - i moich najbardziej skutecznych uczniów: robimy tylko to, co kochamy. Rozmawiamy o tematach, które nas kręcą. Czytamy artykuły, które wzbudzają nasze zainteresowanie. Słuchamy podcastów z kuszącą treścią. A nawet piszemy streszczenia lub krótkie rozprawy na temat rzeczy, które obejrzeliśmy, wysłuchaliśmy lub przeczytaliśmy. Niebo jest nieograniczone, naprawdę.

I oprócz cieszenia się tym, z czego się uczymy, musimy również cieszyć się tym, jak się uczymy.

Jeśli widzisz metodę opisywaną w sieci jako najlepszy sposób na naukę języka, może to brzmieć świetnie, ale co jeśli wymaga ona uczenia się w sposób, który cię odpycha lub nudzi na śmierć? Czy powinieneś przeć naprzód?

Nie!

Dla Twojego zdrowia i rozsądku, nie zmuszaj się do nauki języka metodą, której nienawidzisz, bez względu na to, jak dobrze inni ludzie mówią, że jest. Próba zrobienia tego doprowadzi tylko do rozczarowania i ostatecznie do wypalenia.

To właśnie zaobserwowałem jako trener językowy.

Spędziłam lata na opracowywaniu mojej metody tłumaczenia dwukierunkowego, strategii uczenia się, która, jak się przekonałam, działa znakomicie zarówno na mnie, jak i na większość uczniów, z którymi pracuję. Jeśli jednak uczeń wypróbuje tę metodę i nie spodoba mu się ona, nie naciskam na niego. Zamiast tego, przechodzimy dalej i próbujemy innej metody.

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie będą trzymać się strategii nauki, która jest dla nich jak najlepszą, a nie tą, którą wszyscy mówią, że jest najlepsza.

Znajdź więc metodę, która Ci się podoba i trzymaj się jej.

Cecha 3. Twoja metoda powinna być elastyczna w stosunku do różnych scenariuszy i środowisk uczenia się

Kiedy po raz pierwszy opracowałam swoją metodę tłumaczenia dwukierunkowego, stosowałam ją do każdego języka, którego postanowiłam się nauczyć.

W większości przypadków działało to świetnie! Odniosłam niesamowity sukces stosując tę metodę w przypadku dziesięciu języków.

Jednak kiedy spróbowałem zastosować tę metodę do nauki japońskiego, stało się coś zupełnie innego - nie zadziałała. Uderzyłem w ścianę i nie mogłem robić postępów.

Uparty, postanowiłem spróbować mimo wszystko przeć do przodu. Ale bez względu na to, jak bardzo starałem się stosować i ponownie stosować moją wypróbowaną metodę tłumaczenia dwukierunkowego, nic nie mogłem osiągnąć.

Patrząc z perspektywy czasu, powinnam była być elastyczna. Powinienem był wziąć moją metodę tłumaczenia dwukierunkowego i spróbować dostosować ją do języka japońskiego, a nie na odwrót. Zamiast tego pozostałem sztywny i nieelastyczny w moich strategiach uczenia się, jeśli chodzi o zasoby, których używałem i jak ich używałem, i dlatego poniosłem porażkę.

Oto jak możesz zachować elastyczność w swoim podejściu do nauki, nawet w tych momentach, kiedy natrafiasz na mur.

Raz w miesiącu zatrzymaj się i zaangażuj w ćwiczenie autorefleksji. Zadaj sobie pytanie: "Czy to, co robię, sprawia mi przyjemność? Czy dobrze na mnie działa? Czy budzę się każdego dnia z chęcią do nauki? Jeśli nie, to jak mogę coś zmienić, aby odpowiedzi na powyższe pytania brzmiały "tak"?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci na ponowne dostosowanie i ocenę Twoich metod uczenia się, dzięki czemu staną się one silniejsze i bardziej elastyczne w dłuższej perspektywie.

Cecha 4. Twoja metoda powinna umożliwiać Ci uczenie się każdego dnia

To jest coś, co powtarzam w każdym wideo, wywiadzie i wpisie na blogu, ad nauseam:

Jeśli chcesz się uczyć efektywnie, upewnij się, że ucz się każdego dnia.

Jeśli uda Ci się to zrobić, to czas stanie się Twoim największym sprzymierzeńcem w postępach w nauce języka.

Dlaczego?

Ponieważ jeśli możesz uczyć się codziennie, nawet tylko przez 20 minut, pomoże Ci w tym tak zwany "efekt kumulacji". Korzyści, które osiągasz każdego dnia będą się powoli, ale skutecznie kumulować, jak kula śnieżna tocząca się po zboczu góry. Wkrótce to, co kiedyś było maleńką kulą śnieżną, stanie się czymś znacznie, znacznie większym.

Kiedy ta koncepcja zostanie zastosowana do nauki języka, zobaczysz rezultaty, które przekroczą Twoje najśmielsze oczekiwania.

Nigdy nie zapomnę, kiedy mój przyjaciel zadzwonił do mnie z niesamowitą wiadomością. Od dłuższego czasu uczył się japońskiego bez większych sukcesów, ale pewnego dnia postanowił posłuchać mojej rady i poświęcić się nauce przez co najmniej godzinę dziennie.

Jakie to były wieści? Po zaledwie sześciu miesiącach udało mu się nawet przeprowadzić godzinną rozmowę z rodzimymi użytkownikami języka, co wcześniej było dla niego jedynie marzeniem.
Pamiętaj o tym przez cały czas: nauka języka nie jest czymś, co robisz tylko przez kilka tygodni lub miesięcy, ale jest to umiejętność na całe życie. Codzienna nauka pomoże Ci to osiągnąć.

Cecha 5. Twoja metoda powinna być zbudowana wokół zrozumiałych danych wejściowych

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś nauczyć się języka, to prawdopodobnie znasz to uczucie, kiedy uczysz się przez kilka miesięcy, a następnie próbujesz obejrzeć film w języku docelowym, aby sprawdzić jak twoje umiejętności się mają.

Nawet z jakimikolwiek napisami, jestem pewien, że zauważyłeś, że rozumiesz o wiele mniej niż się spodziewałeś. Jestem również pewien, że było to dla ciebie przytłaczające i być może nieco zniechęcające.

Po pierwsze, pozwól, że powiem Ci, że to bardzo normalne, że tak się czujesz. Autentyczne treści na poziomie rodzimym są niezwykle trudne, a żeby je zrozumieć, Twój mózg potrzebuje ogromnych ilości informacji przez długi, długi czas.

Więc jak się tam dostać, zwłaszcza z miejsca, w którym jesteś teraz? Jak przejść od nie rozumienia niczego, do rozumienia prawie wszystkiego?

Oto odpowiedź: Musisz otrzymywać dużo zrozumiałego materiału wejściowego.

W miarę jak uczysz się nowych słów i zwrotów, musisz przyswajać treści, które zawierają te słowa i zwroty, a także rzeczy, których nigdy wcześniej nie widziałeś. To, co już znasz, posłuży jako kontekst dla nowych, nieznanych elementów i stopniowo dowiesz się, co znaczą te nowe rzeczy.

To jest właśnie cykl zrozumiałego wprowadzania danych. Uczysz się od tego, co w większości rozumiesz, aż zrozumiesz wszystko. A potem przechodzisz do następnej rzeczy, którą w większości rozumiesz. Płuczesz i powtarzasz.

Na początek osobiście polecam wszystko, co zawiera zarówno tekst drukowany, jak i dźwięk, a nawet materiały audiowizualne z napisami. Inne korzystne elementy to proste i przejrzyste notatki i wyjaśnienia gramatyczne, listy słówek, a nawet pełne tłumaczenia na język ojczysty.

Tego typu materiały ułatwiają szybkie zrozumienie treści, a w konsekwencji sprawiają, że nauka staje się przyjemniejsza i zabawniejsza. Z wystarczającą ilością zrozumiałych materiałów na wczesnych etapach nauki, nie minie dużo czasu, zanim będziesz w stanie zaryzykować i zapoznać się z treściami przeznaczonymi dla rodzimych użytkowników języka.

Cecha 6. Twoja metoda powinna obejmować wszystkie 4 główne umiejętności językowe (czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie)

Wiele metod nauki języka skupia się tylko na jednej umiejętności. Na przykład, możesz łatwo znaleźć kursy poświęcone mówieniu, które pomogą Ci poprawić się tylko w tej jednej dziedzinie.

Jednakże, znajomość języka nie polega na opanowaniu jednej umiejętności, ale wielu. W szczególności, istnieją 4 główne umiejętności językowe, do których należą: czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie.

Przez lata miałem wielu uczniów, którzy przychodzili do mnie po latach skupiania się tylko na jednej z powyższych umiejętności językowych. Chcą, abym pomógł im "naprawić" ich umiejętności językowe, które stały się nierówne i niezrównoważone.

Widziałem wiele takich przykładów. Ktoś, kto potrafi dobrze słuchać, ale nie potrafi wypowiedzieć nawet kilku słów. Ktoś, kto potrafi dobrze czytać, ale nie potrafi nadążyć za rozmową. Takie historie występują we wszystkich kombinacjach.

Po krótkim dochodzeniu, zawsze okazuje się, że ich niezrównoważone umiejętności odzwierciedlają wybory, jakich dokonali w trakcie swojej podróży edukacyjnej. Na przykład, pewien mój amerykański student powiedział mi, że umie dobrze czytać i słuchać radia, ale nie potrafi w ogóle mówić.

Naturalnie zapytałem go, jak regularnie ćwiczył swoje umiejętności mówienia i... cóż, właściwie nigdy nie mówił po hiszpańsku. Gdzieś, w głębi duszy, miał nadzieję, że po wystarczającej ilości słuchania i czytania, jego umiejętność mówienia przyjdzie naturalnie.

Tak się nie stało.

Oto wiedza, o której powinieneś zawsze pamiętać podczas nauki: jeśli nie ćwiczysz danej umiejętności, nie nauczysz się jej.

Tak więc, naturalnie, aby rozwinąć wszystkie cztery umiejętności, musisz ćwiczyć wszystkie cztery umiejętności. Nie musi to oznaczać dzielenia czasu nauki na cztery części i poświęcania jednego kawałka czasu na czytanie, mówienie itd. Ale oznacza to, że musisz pracować nad rozwojem wszystkich tych umiejętności w ciągu tygodnia, miesiąca, a nawet roku.

Z czasem przekonasz się, że ćwiczenie wszystkich czterech umiejętności razem pomoże im wzajemnie się wzmacniać, wzmacniając zdolność Twojego mózgu do używania i przyswajania języka w niesamowity sposób.

Cecha 7. Twoja metoda powinna rozwijać się i ewoluować zgodnie z Twoimi własnymi doświadczeniami i pragnieniami

Jakąkolwiek metodę nauki języka ostatecznie wybierzesz, nie powinna ona być czymś, o czym decyduje za Ciebie ktoś inny. Zamiast tego, powinna ona wynikać bezpośrednio z Twoich upodobań, pragnień i celów jako osoby uczącej się.

Rady innych osób mogą być pomocne, ale zawsze pamiętaj, że nikt nie nauczy Cię języka docelowego za Ciebie. Twoje umiejętności językowe są twoją odpowiedzialnością, więc to, jak twoja metoda jest skonstruowana, jak się rozwija i ewoluuje w czasie, powinno być również twoją odpowiedzialnością - i tylko twoją.

To tak jak Steve Jobs powiedział w swoim słynnym przemówieniu na rozpoczęcie roku szkolnego w Stanford: "Nie pozwól, aby hałas opinii innych zagłuszył Twój własny wewnętrzny głos".

Jest to prawda w odniesieniu do wszystkiego.

Internet jest pełen głośnych i przekonujących głosów na temat nauki języków obcych - w tym mojego!

Słuchaj uważnie, ale bierz wszystko z przymrużeniem oka. Kiedy coś Ci się spodoba, zapisz to. Przetestuj to. Porównaj to z innymi radami i zobacz, jak się mają.

Czerp ze swojego zdrowego rozsądku i doświadczenia, a ostatecznie zintegruj rzeczy, które rezonują z tobą. Resztę możesz odrzucić.

Wniosek

Mówiąc najprościej, najlepszym sposobem na naukę języka nie będzie metoda nauki, którą każdy może zastosować. Szukasz unikalnej metody, która jest dostosowana do rzeczy, które lubisz.

Metoda ta powinna być na tyle elastyczna, abyś mógł uczyć się każdego dnia i w różnych sytuacjach. Najlepiej, jeśli ta elastyczność dotyczy również umiejętności, które ćwiczysz - istnieją cztery główne umiejętności językowe, więc chcesz mieć pewność, że ćwiczysz wszystkie cztery regularnie.

Treść, z której się uczysz, powinna być w większości zrozumiała. Powinieneś być w stanie zrozumieć 80-90% i wykorzystać to do zrozumienia tych 10-20%, które są dla Ciebie zupełnie nowe. To co rozumiesz będzie się zmieniać z czasem, więc powinieneś ciągle szukać nowych zrozumiałych treści, z których możesz się uczyć.

I wreszcie, metoda, którą ostatecznie opracujesz, powinna rozwijać się i zmieniać w zależności od Twoich umiejętności i zainteresowań. To, co robisz jako początkujący, nie będzie dla ciebie przydatne jako średnio zaawansowany i zaawansowany uczący się, więc powinieneś ciągle majstrować przy swojej metodzie i udoskonalać ją z czasem.

Tak więc masz, to jest siedem cech metody nauki języka, która będzie dla Ciebie najlepsza. Nie ja, nie twoi nauczyciele, ani przyjaciele - ty!