Mów po angielsku jak profesjonalista dzięki tym ćwiczeniom do nauki mówienia (plus ćwiczenia na czytanie i pisanie)

Udostępnij:

Chcesz być biegły w języku angielskim jak native speaker? Znamy tajną broń - praktyka, praktyka, praktyka.

Kiedy dzieci zaczynają uczyć się języka ojczystego, najpierw słuchają. Potem zaczynają mówić, czytać i wreszcie pisać. Aby podnieść poziom znajomości języka angielskiego, należy stale ćwiczyć te cztery podstawowe umiejętności językowe - słuchanie, mówienie, pisanie i czytanie. Zapoznaj się z naszymi zasobami, aby nauczyć się wszystkich tych umiejętności online.

Ale jak to robić regularnie? Sztuczka polega na tym, by uczynić angielski częścią swojego codziennego życia. Możesz to zrobić, biorąc udział w kursie języka angielskiego online lub po prostu dodać do swojej rutyny ćwiczenia na mówienie, które znajdziesz w tym artykule.

Zebraliśmy kilka najlepszych Ćwiczenia na mówienie po angielsku które pomogą Ci uczyć się codziennie i doskonalić swoje umiejętności, gdziekolwiek i kiedykolwiek zechcesz. Zaczynajmy!

Ćwiczenia z języka angielskiego

Chcesz od razu zacząć poprawiać swoje umiejętności mówienia po angielsku? Istnieje kilka technik, które możesz wypróbować, w tym następujące.

Dołącz do angielskojęzycznych klubów lub czatów głosowych

Praktyka rozmowy po angielsku jest najbardziej skuteczną metodą rozumienia języka. Rozmowa pomoże Ci zdobyć niezbędną praktykę w mówieniu, a także poprawić umiejętności słuchania. Otaczaj się ludźmi o podobnych zainteresowaniach, którzy są otwarci na pomysł wspólnego ćwiczenia - grania w gry, jedzenia posiłków lub po prostu rozmawiania. Skorzystaj z wyszukiwarki Google i grup w mediach społecznościowych, aby znaleźć kluby mówców w swoim mieście lub grupy, które skupiają się na dziedzinach, które Cię interesują (np. angielski biznesowy).

Nie możesz znaleźć nikogo, z kim mógłbyś regularnie rozmawiać? Nie ma problemu! Zawsze możesz znaleźć kogoś, z kim mógłbyś rozmawiać, korzystając z aplikacji do wymiany językowej. Rozwój technologii umożliwia prowadzenie rozmowy z osobą oddaloną nawet o setki kilometrów. Wystarczy zainstalować aplikację, wybrać preferowanego rozmówcę i zacząć rozmawiać za pomocą wiadomości audio.

Korzystaj z lustra i skup się na płynności

Każdego dnia przeznacz kilka minut, aby stanąć przed lustrem i poćwiczyć mówienie. Wybierz temat, na który chcesz mówić, ustaw minutnik na 3 minuty i omówić go z wyimaginowanym kolegą. Głównym celem tego ćwiczenia jest przeanalizowanie swojego sposobu mówienia, skupienie się na wymowie i nauczenie się, jak wyrażać swoje myśli po angielsku bez zatrzymywania się i robienia pauz podczas mówienia.

Ćwiczenie to jest również okazją do zauważenia i zanotowania błędów, które popełniasz. Jeżeli utkniesz na słowie, którego nie znasz, postaraj się opisać je w inny sposób. Jest to ważna umiejętność, ponieważ nie będziesz znał wszystkich słów na wszystko w języku angielskim. Na początku Twoje zdania mogą nie być gramatycznie doskonałe, ale nie ma w tym nic złego. Ważne jest, aby się nie zatrzymywać!

Korzystaj z ćwiczeń wymowy angielskiej

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić, ucząc się nowego języka, jest nauka wymowy, ponieważ o wiele łatwiej jest ją opanować na początku, niż później próbować ją poprawić. Dlatego też słynny poliglota Gabriel Wyner w swojej książce Fluent Forever twierdzi, że wymowa jest pierwszą rzeczą, jakiej powinieneś się nauczyć

.

Jednym z najskuteczniejszych ćwiczeń doskonalących wymowę jest nagrywanie siebie. Być może brzmi to śmiesznie, ale pomoże Ci to zrozumieć swoje słabe punkty. Słuchaj uważnie, jak używasz intonacji, rytmu i akcentu w swoich zdaniach. Możesz nawet ćwiczyć za pomocą narzędzia takiego jak YouGlish, które pozwala usłyszeć, jak dane słowo angielskie jest wymawiane w wielu różnych akcentach.

Chcesz poznać więcej wskazówek, jak ćwiczyć wymowę? Przeczytaj nasz szczegółowy przewodnik na temat nauki wymowy angielskiej, zawierający dziesiątki pomocnych materiałów.

Korzystaj z kursów Preply i starterów konwersacyjnych

Nie mogliśmy się oprzeć, aby nie dodać tej wskazówki tutaj!

A to dlatego, że zaobserwowaliśmy niesamowite postępy u osób uczących się angielskiego na Preply. Ale to nie tylko dlatego, że możesz znaleźć angielskiego korepetytora 1 na 1

, z którym będziesz miał zabawne lekcje z dużą ilością ćwiczeń konwersacyjnych i mówienia.

Preply posiada również zestaw narzędzi, kursów i ćwiczeń do samodzielnej nauki na platformie. Są to między innymi kursy dla wszystkich poziomów znajomości języka angielskiego (patrz poniżej)

, dzięki którym możesz ćwiczyć mówienie na różne tematy. Mamy również ogromny zbiór "Starterów konwersacyjnych", z których możesz korzystać wraz z korepetytorem, na tematy od życia codziennego po kosmitów.

Chcesz zacząć ćwiczyć mówienie z osobistym korepetytorem, w cenie, która Ci odpowiada

? Znajdź swojego korepetytora i ćwicz swoje umiejętności językowe już dziś.

Ćwiczenia z angielskiego na rozumienie ze słuchu

Idziesz do pracy? Posłuchaj piosenek po angielsku. Sprzątasz swój pokój? Posłuchaj podcastu po angielsku. Spacerujesz z psem? Posłuchaj wiadomości po angielsku. Możesz pomyśleć "Chcę ćwiczyć mówienie, jak słuchanie ma mi w tym pomóc?". Ale zobaczysz wiele powodów, dla których ćwiczenia słuchania w języku angielskim mogą pomóc również w poprawie umiejętności mówienia. Oto kilka pomocnych ćwiczeń, które warto wypróbować.

Ćwicz słuchanie w czasie wolnym od pracy

To ćwiczenie jest proste, ale wciąż bardzo ważne. Świetnym sposobem na naukę języka, nawet gdy się nie uczysz, jest bierne słuchanie. Jeśli jesteś zbyt przeciążony codziennymi obowiązkami i nie masz czasu na regularne ćwiczenia, możesz w wolnym czasie słuchać angielskiej muzyki lub audiobooków.

W codziennym życiu wiele czynności nie wymaga głębokiego myślenia - spacer, bieganie na maszynie, wyjście do pracy. Nie marnuj tych cennych godzin na scrollowanie mediów społecznościowych. Jeśli jesteś naprawdę zaangażowany, Twój odtwarzacz muzyczny powinien zawierać jak największą liczbę piosenek w języku angielskim. Bez względu na to, jaki styl preferujesz, zwracaj szczególną uwagę na tekst i staraj się jak najlepiej zrozumieć kontekst piosenki (i śpiewaj razem z nią, jeśli nie jesteś nieśmiały!).

Jak najlepiej wykorzystywać podcasty

Wielu studentów, którzy uczą się języków obcych, bardzo chętnie korzysta z podcastów. Jest wiele powodów, dla których podcasty mogą pomóc w nauce języka. Czy wiesz, że istnieją badania, które wykazały, że słuchanie podcastów w języku angielskim pomaga także w nauce wymowy i mówienia?

Słuchając tego typu materiałów, ćwiczysz swoje umiejętności i uczysz się przydatnych starterów konwersacyjnych na tematy, które najbardziej Cię interesują - sztuka, sport, polityka, komunikacja itp. Istnieją również specjalne podcasty stworzone z myślą o osobach uczących się języka angielskiego. Słuchając uważnie, można również poprawić swoją poprawność mówienia. Zacznij zwracać uwagę nie tylko na to, co jest mówione, ale także na to, jak jest mówione.

Oglądaj filmy, programy telewizyjne i wiadomości

Dobrym sposobem na osłuchanie się z językiem angielskim w wykonaniu tubylców jest oglądanie filmów lub programów telewizyjnych, takich jak te świetne programy Netflix dla uczących się angielskiego.

Może Cię kusić, by dodać napisy w swoim ojczystym języku, ale nie rób tego. Będzie Cię bowiem kusiło, by czytać napisy, a nie słuchać, jak wymawia się angielskie słowa! Zamiast tego dodaj napisy po angielsku. Jeśli bardzo się zagubisz, zawsze możesz przerwać seans i sprawdzić definicje słownictwa.

Przydatnym narzędziem jest Netflix do nauki języków obcych. Jest to rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome, które umożliwia oglądanie zarówno napisów w języku angielskim, jak i w języku ojczystym. Spróbuj!

Ćwiczenia w czytaniu

Jednym z najlepszych sposobów uczenia się nowych słów, których możesz używać w rozmowach po angielsku, jest czytanie! Oto kilka ćwiczeń, które pomogą Ci poprawić mówienie poprzez czytanie.

Wygospodaruj specjalny czas na czytanie

Czytanie dla przyjemności możesz uprawiać gdziekolwiek i kiedykolwiek zechcesz. Ale jeśli chodzi o czytanie w celu poprawy umiejętności językowych, powinieneś się skoncentrować i uczyć. Dlatego trzeba zaplanować sobie czas na czytanie.

Postaraj się poświęcić 15 minut dziennie na czytanie tekstów w języku angielskim. Znajdź wygodne miejsce, w którym będziesz mógł skupić się na książce, artykule itp. bez ryzyka, że ktoś Ci przerwie. Aby czytanie było jak najbardziej efektywne, należy się do niego wcześniej przygotować. Na przykład weź długopis, słownik i słowniczek, aby zapisywać nowe słowa i wyrażenia. Ustaw telefon lub inne gadżety na tryb cichy. Jeśli wykonasz wszystkie te czynności za każdym razem przed czytaniem, Twój mózg będzie wiedział, kiedy masz ćwiczyć, dzięki czemu będziesz bardziej skoncentrowany.

Czytaj książki, czasopisma i artykuły w języku angielskim

Niezależnie od tego, na jakim poziomie zaawansowania jesteś w języku angielskim, na pewno znajdziesz książkę odpowiednią dla siebie! Jeśli szukasz dobrej książki, zebraliśmy kilka klasycznych opowiadań dla uczących się angielskiego. Alternatywnie, możesz wziąć książkę, którą już czytałeś w swoim języku ojczystym - wtedy znasz już historię i możesz skupić się na języku.

Pamiętaj o złotej zasadzie - czytaj tylko te książki, które sprawiają Ci przyjemność. Wybieraj też książki, które odpowiadają Twojemu poziomowi znajomości języka angielskiego. Jeśli chcesz postawić sobie wyzwanie, wybierz książkę na poziomie wyższym niż ten, na którym jesteś lub czujesz się komfortowo.

Istnieje wiele zasobów internetowych, z których można skorzystać, aby znaleźć rekomendacje książek. Oto niektóre z nich:

  • Jellybooks pozwala odkrywać nowe książki. Ponadto udostępnia wszystkim czytelnikom próbki. Dzięki temu można przeczytać prawie 10% książki i zdecydować, czy jest ona warta uwagi, czy też nie.
  • Listopia na Goodreads daje dostęp do różnych list, takich jak "Książki, które każdy powinien przeczytać przynajmniej raz".
  • Your Next Read pomaga wyszukiwać książki podobne do tych, które przeczytałeś wcześniej.

Zmień język w telefonie na angielski

Podczas czytania w mózgu zachodzi wiele złożonych procesów. Jednym z nich jest korelacja znaczeń z widzianymi słowami.

Zmiana języka urządzenia na angielski jest łatwym i pomocnym sposobem na poszerzenie zasobu słownictwa. Twój umysł będzie automatycznie zapamiętywał nowe słowa, kojarząc je z daną funkcją w telefonie, tablecie lub komputerze.

Ćwiczenia w pisaniu po angielsku

Nie jest tajemnicą, że pisanie pomaga w wyrażaniu siebie, co może również pomóc w nauce języka angielskiego. Badania wykazały, że można poprawić swoje umiejętność pisania po angielsku za pomocą długopisu i notatnika. Wypróbuj kilka poniższych ćwiczeń, aby poprawić swoją znajomość języka angielskiego w piśmie.

Utwórz listę słownictwa

Regularnie zapisuj nieznane słowa i wyrażenia wraz z ich znaczeniem i przydatnymi przykładami. Utrwalanie słów w swoim słowniku pomoże Ci lepiej je zapamiętać i nauczyć się skuteczniej literować.

Jeśli stworzyłeś już swoją własną listę, wykorzystaj te słowa do ułożenia opowiadania. Jako jedno z najlepszych podstawowych ćwiczeń z gramatyki angielskiejpomoże Ci ono poprawnie konstruować zdania, a także zapamiętać różne słowa i dowiedzieć się, jak używać ich w danym kontekście.

W zależności od tego, ile masz czasu na to ćwiczenie, postaraj się zawrzeć w swoim opowiadaniu 10-15 słów. Po skończeniu opowiadania można podzielić się nim z przyjaciółmi lub nauczycielem angielskiego w trybie "jeden na jeden" i zachęcić ich do wskazania błędów, które popełniłeś.

Opisz zdjęcia

Wybierz losowy obrazek i opisz go tak szczegółowo, jak tylko potrafisz. Wykonując to ćwiczenie, dowiesz się więcej o przymiotnikach i zrozumiesz, jak opisywać uczucia i spostrzeżenia. Możesz skorzystać z Pinterest jako doskonałego źródła różnych obrazów.

Pisz komentarze na blogach

Czytanie blogów to doskonały sposób na doskonalenie swoich umiejętności. Ale może to być także doskonała platforma do ćwiczenia pisania. I nie trzeba być ekspertem, aby wyrazić swoją opinię na temat wpisu na blogu. Po prostu spróbuj!

Wykonuj ćwiczenia z gramatyki angielskiej online

Jeśli chodzi o Ćwiczenia z gramatyki angielskiejwybierz takie, które wyjaśniają zasady gramatyczne w jasny i prosty sposób. Ćwicząc codziennie gramatykę, zwiększysz swoją pewność siebie i będziesz w stanie z łatwością mówić i pisać po angielsku.

Zacznij ćwiczyć już dziś!

Jeśli chcesz poprawić swój angielski, te ćwiczenia na pewno Ci w tym pomogą. Niektóre z tych ćwiczeń wymagają określonej ilości czasu w ciągu dnia, podczas gdy inne można wykonywać w biegu. Postaraj się mądrze zaplanować swój czas, myśląc o umiejętnościach, które musisz poprawić. Następnie można skupić się na ćwiczeniach z języka angielskiego, które przyniosą największy efekt.

Niezależnie od tego, jaki jest Twój język ojczysty, możesz podnieść swoje umiejętności posługiwania się nim do poziomu rodzimego użytkownika języka. Dlaczego nie zacząć ćwiczyć już teraz?

Nie ma lepszego sposobu na ćwiczenie niż indywidualna opieka nauczyciela. W Preply możesz brać lekcje angielskiego z profesjonalnym korepetytorem, który stworzy indywidualny plan dostosowany do Twojego poziomu doświadczenia i celów. Nie ma wątpliwości, że twój korepetytor będzie dysponował szerokim zakresem ćwiczeń z mówienia, które będziesz mógł przećwiczyć.

Sprawdź swój poziom znajomości języka angielskiego. Rozwiąż ten 5-minutowy test, aby sprawdzić, jak blisko jesteś osiągnięcia swoich celów związanych z nauką języka. Rozpocznij test