Jak nauczyć się dwóch języków naraz: 5 pomocnych wskazówek

Udostępnij:

Nauka nowego języka jest ekscytująca, ponieważ poznajesz inną kulturę, historię i światopogląd. Kiedy już będziesz w stanie dobrze posługiwać się jednym językiem obcym, poczujesz się pewniej i może okazać się, że będziesz chciał nauczyć się kolejnego!

Ilu języków można się nauczyć? Michael Erard, psycholog i autor książki Babel No More twierdzi, że nie ma teoretycznego limitu liczby języków, których można się nauczyć, jest tylko limit czasu. Erard podróżował po świecie i spędzał czas z hiperpoliglotami z różnych krajów. Jego praca sugeruje, że sukces w nauce języków zależy głównie od ciężkiej pracy i motywacji, a tylko trochę od naturalnego talentu.

Nauka dwóch języków jednocześnie może być ekscytującą przygodą. Jednak jeśli już uczysz się jednego języka, być może najlepiej będzie zdobyć solidne podstawy, zanim przejdziesz do drugiego. Jeśli nie masz wyznaczonego terminu, to ma dużo sensu czekać, aż poczujesz się komfortowo z pierwszym językiem, a następnie rozpocząć naukę drugiego, drugiego języka, podczas gdy wciąż opanowujesz pierwszy.

Ale co jeśli nie masz wyboru? Co jeśli musisz uczyć się więcej niż jednego języka w tym samym czasie? Może chcesz zdobyć wymarzoną pracę, a może planujesz podróż do kilku krajów. W tym artykule przyjrzymy się, kiedy i dlaczego jest to dobry pomysł nauka więcej niż jednego języka na raz i podzielimy się kilkoma wskazówkami, jak robić to skutecznie.

Dzięki nowoczesnej technologii, nauka języków obcych jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Liczne narzędzia do nauki są na wyciągnięcie ręki. Na przykład, Preply oferuje lekcje 1 na 1 z native speakerami z całego świata. Poznaj swojego korepetytora online z dowolnego miejsca i bierz lekcje przez czat wideo. Jeśli szukasz elastycznego, efektywnego sposobu nauki, znajdź swojego korepetytora teraz i zarezerwuj lekcję próbną!

Znajdź mojego korepetytora teraz

6 korzyści z nauki dwóch języków jednocześnie

Nauka nowego języka wymaga wiele czasu i wysiłku, zwłaszcza jeśli chcesz osiągnąć płynność. Potrzebujesz dobrych umiejętności zarządzania czasem i samokontroli, aby zwracać uwagę na wszystkie szczegóły dotyczące dwóch nowych języków. Jednak z cierpliwością i odpowiednim podejściem, nauka wielu języków jednocześnie jest satysfakcjonującym doświadczeniem, którego warto spróbować.

Oto główne korzyści z nauki kilku języków w tym samym czasie:

1. Trenuj swój mózg

Badania pokazują że młodzi dorośli posługujący się biegle dwoma językami mają silniejszą koncentrację i osiągają lepsze wyniki w testach uwagi niż ci posługujący się jednym. Dzieje się tak dlatego, że uczenie się dwóch języków jednocześnie zwiększa'funkcje wykonawcze.

System kontroli wykonawczej pozwala ludziom skupiać się i przełączać uwagę pomiędzy wieloma zadaniami. Osoby wielojęzyczne regularnie przełączają się między różnymi słownikami i gramatykami. Robiąc to, budują elastyczność i koncentrację, która pomaga im skupić się na istotnych zadaniach i informacjach.

2. Rozwijanie elastyczności poznawczej

Ludzie, którzy znają kilka języków (poligloci) mają lepszą elastyczność poznawczą. Część ich mózgu odpowiedzialna za naukę języków obcych wymaga od ich umysłu akceptacji, że ten sam pomysł może być wyrażony na wiele sposobów. To daje wielojęzyczne osoby przewagę w rozwiązywaniu problemów . Są też bardziej kreatywni i mogą analizować sytuacje, aby szybciej znaleźć rozwiązania.

3. Zapobieganie chorobom psychicznym

Kilka badania pokazują że nauka wielu języków zmniejsza ryzyko rozwoju demencji lub choroba Alzheimera w starszym wieku. Wśród pacjentów, którzy już mają Alzheimera, ci, którzy są dwujęzyczni, wykazują mniejsze obniżenie zdolności poznawczych i mniejszy regres mózgu niż osoby jednojęzyczne.

4. Oszczędność czasu

Jeśli chcesz stać się biegły w wielu językach, opanowanie dwóch z nich na raz jest często szybsze niż nauka jednego na raz. Dzieje się tak dlatego, że Twój mózg pozostaje bardziej skupiony na przetwarzaniu informacji językowych, gdy robisz to regularnie. W rezultacie uzyskujesz silniejsze połączenia międzyjęzykowe, które pomagają Ci uczyć się bardziej efektywnie.

Oczywiście, płynność językowa nie przychodzi szybko w każdym przypadku, ale proces uczenia się dwóch języków w tym samym czasie jest często szybszy niż uczenie się ich po kolei.

5. Poprawa umiejętności uczenia się

Wyzwanie związane z uczenia się dwóch języków jednocześnie zmusza Cię do poprawienia swoich umiejętności uczenia się, dzięki czemu w przyszłości będziesz uczyć się znacznie szybciej i łatwiej. Aby przełączać się między dwoma językami, będziesz musiał być proaktywny w sposobie zarządzania swoim czasem i zasobami.

Szybkie tempo nauki dwóch języków jest ekscytujące! Utrzymuje cię w zainteresowaniu, pozwala ci dowiedzieć się więcej o nowych kulturach i daje ci głębsze zrozumienie różnych języków.

6. Przewaga konkurencyjna

Bycie dwujęzycznym lub wielojęzycznym wyróżnia Cię w każdej dziedzinie kariery i otwiera wiele nowych możliwości. Pracodawcy chętnie korzystają z możliwości zatrudnienia eksperta, który mówi w więcej niż jednym języku. Gdy nauczysz się mówić w więcej niż jednym języku, będziesz mógł zacząć podróżować i odkrywać świat, zwłaszcza gdy będziesz mógł płynnie wchodzić w interakcje z rodzimymi użytkownikami danego języka.

[subscription_form]

5 Wskazówek, jak nauczyć się dwóch języków naraz

Czy można uczyć się dwóch języków w tym samym czasie? Oczywiście, że można! Chociaż jest to wyzwanie, możesz osiągnąć biegłość dzięki skutecznej strategii nauki języka. Stosując niektóre z poniższych wskazówek i trików oraz angażując się w proces nauki, przekonasz się, że robisz większe postępy niż myślałeś, że to możliwe.

1. Wybieraj języki z różnych rodzin językowych

Strona najlepsze języki do nauki w tym samym czasie są języki z różnych rodzin językowych. Wybór dwóch podobnych języków może wydawać się logiczny. Jednak może to być mylące: im bardziej podobne są dwa języki, tym łatwiej jest je pomieszać.

Jeśli masz wybór, spróbuj dwóch języków o różnym słownictwie i gramatyce. Na przykład, zamiast uczyć się holenderskiego i niemieckiego w tym samym czasie, zacznij od niderlandzkiego i hiszpańskiego. Możesz też wybrać trudniejsze języki, które są jeszcze bardziej oddalone od siebie, jak rosyjski, arabski czy koreański. Możesz również uczyć się jednego języka, który jest łatwiejszy dla osób posługujących się językiem angielskimi inny, który jest trudniejszy.

2. Bądź zmotywowany

Jeśli chodzi o studiowanie, znalezienie odpowiedniej motywacji ma znaczenie. Jeśli chcesz znać dwa lub więcej języków tylko po to, aby nazwać się wielojęzycznym, to nie jest prawdopodobne, że wytrwasz. Ale mając jasny cel i ścisłe ramy czasowe, będziesz miał większe szanse na sukces.

Na przykład, twoim głównym celem może być: "Zacznę uczyć się francuskiego i hiszpańskiego w tym samym czasie by za rok zdobyć wymarzoną pracę".

3. Postępuj zgodnie z codziennym planem nauki

Aby osiągnąć swój główny cel, powinieneś stworzyć szczegółowy plan działania i przestrzegać go. Zaplanuj krótkie sesje nauki każdego dnia i poświęć odpowiednią ilość czasu na każdą z nich. Bardziej efektywna jest nauka przez 30 minut każdego dnia, niż długie lekcje raz lub dwa razy w tygodniu.

Zauważ, że nie musisz poświęcać każdemu językowi równej ilości czasu. Jeśli zauważysz, że japoński jest dla ciebie trudniejszy niż portugalskito nie krępuj się poświęcić mu więcej uwagi.

Uczenie się dwóch języków w tym samym czasie oznacza, że Twoje postępy nie będą tak szybkie, jak gdybyś skupił się na jednym. Ucz się regularnie, utrzymuj stałe tempo i poświęć czas na rozpoznanie i świętowanie postępów, jakie robisz w każdym z języków.

4. Stosuj różne procedury nauki dla każdego języka

Aby uniknąć pomieszania dwóch języków, spróbuj zastosować inną procedurę nauki dla każdego z nich. Ucz się każdego języka w innej części domu lub o innej porze dnia. Na przykład, możesz uczyć się polskiego w drodze do pracy lub podczas przerwy na lunch, a włoskiego włoskiego tylko wtedy, gdy jesteś w domu. To pozwoli Ci stworzyć unikalne środowisko związane z każdym językiem.

5. Unikaj multitaskingu

Różne badania pokazują, że multitasking może zniszczyć Twoją produktywność. Dotyczy to również nauki języków obcych. Łączenie dwóch języków w jednej sesji nauki zazwyczaj nie jest dobry pomysłzwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz się ich uczyć.

Kiedy już zbudujesz solidne podstawy w obu językach, możesz dodać łączone zajęcia do swojej codziennej rutyny. Na przykład, możesz oglądać film w jednym języku obcym z napisami w drugim. Możesz też spróbować stworzyć mieszaną talię karteczek dla zabawy.

Mamy korepetytorów online w ponad 50 językach.

Preply jest jedną z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami poprzez ekskluzywny czat wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 1456 recenzji, "Doskonale"

Gotowy, aby rozpocząć naukę?

Nauka dwóch języków jednocześnie pozwala na trening mózgu, oszczędność czasu i poprawę umiejętności uczenia się. Dzięki kreatywnemu podejściu, zaangażowaniu i pasji do obu języków, poszerzysz swoje horyzonty i zwiększysz możliwości.

Aby maksymalnie ułatwić ten proces, poproś profesjonalnego korepetytora o stworzenie dla Ciebie indywidualnego planu nauki. Na stronie Preplyznajdziesz ogromną bazę wykwalifikowanych, mówiących w ojczystym języku korepetytorów, którzy pomogą Ci osiągnąć Twoje cele. Aby zacząć, znajdź swojego korepetytora, wybierz dogodny termin i zarezerwuj lekcję próbną już teraz.