Jak brzmieć jak rdzenny mówca - 7 solidnych wskazówek

Udostępnij:

"Co? Nie jesteś Francuzką?!?"

Dziewczyna, sama paryżanka, siedziała obok mnie, oszołomiona. Rozmawialiśmy w holu hostelu w czeskiej Pradze przez kilka godzin.

Przez cały ten czas myślała, że jestem jednym z jej znajomych. Nie rodowitym Włochem, ale urodzonym i wychowanym Francuzem z duszą (native French).

A wszystko dlatego, że niestrudzenie pracowałem, aby rozwinąć świetny akcent w języku francuskim.

W przypadku tej dziewczyny, okazało się, że robi to ogromną różnicę. Akcent pomógł mi stworzyć natychmiastową, silną, emocjonalną więź z nią.

Tak bardzo, że ona i ja umawialiśmy się później przez pięć lat.

Mówiąc po francusku z rodzimym akcentem, przemawiałem do jej serca, jeszcze zanim przemówiłem do jej umysłu.

W rzeczywistości jest to tylko jeden z wielu przypadków, epizodów i sposobów, w których rodzimy akcent pomógł mi nawiązać silną, solidną więź z niezliczonymi ludźmi na całym świecie.

"Ok Luca, świetnie, wiem, że mówienie w jakimkolwiek języku ze świetnym akcentem ma niesamowite korzyści. Ale jak ja mogę to zrobić? To wydaje się takie trudne!"

Prawda. Jest to prawie niemożliwe, gdy masz niewłaściwe nastawienie i niewłaściwe narzędzia.

Dlatego postanowiłem podzielić się moimi siedmioma najlepszymi wskazówkami, które pomogą Ci rozwinąć świetny akcent od samego początku.

Zaczynajmy!

rozmowa akcent

Wskazówka 1. Skup się na fonetyce od samego początku

Kiedy zaczynasz uczyć się nowego języka, wielu uczniów unika skupiania się na swoim akcencie. Zamiast tego, martwią się o zbieranie słów i zdań, i po prostu "wiedzą" jak najwięcej o swoim języku docelowym, mając nadzieję, że pewnego dnia, w jakiś sposób, rozwiną wspaniały akcent.

Jest to krótkowzroczne podejście z wielu powodów.

Po pierwsze, jeśli zignorujesz fonetykę - dźwięki, wymowę i intonację języka -ostatecznie będziesz miał bardzo trudny czas na komunikowanie się z kimkolwiek w tym języku.

Dzieje się tak dlatego:

 • Jeśli nie potrafisz poprawnie wymówić języka, inni ludzie nie będą w stanie cię zrozumieć.
 • Jeśli nie potrafisz rozróżnić zmian dźwięku i/lub intonacji w języku, nie będziesz w stanie zrozumieć innych ludzi.

Po drugie, jeśli zignorujesz poprawną wymowę i intonację, w końcu wyrobisz sobie i utrwalisz złe nawyki.

Dzieje się tak dlatego, że:

 • Wymowa, podobnie jak inne umiejętności fizyczne (pływanie, jazda na rowerze, chodzenie) jest bardzo trudna do zmiany, gdy pewien sposób robienia rzeczy stanie się dla Ciebie "automatyczny".

To, co musisz zrobić, to skupić się na fonetyce języka, zalecam, abyś zaczął ćwiczyć, aby poprawić swoją wymowę tak szybko, jak tylko możesz - odsamego początku nauki, jeśli to możliwe.
Jakikolwiek jest Twój przypadek, upewnij się, że prawidłowa wymowa i intonacja są dla Ciebie priorytetem. Jeśli zaczniesz wcześnie, możesz uniknąć konieczności martwienia się o zły akcent.

Wskazówka 2. Najpierw naucz się intonacji, potem wymowy

Większość kursów językowych i zajęć dostępnych dzisiaj zazwyczaj uczy fonetyki, skupiając się na wymowie poszczególnych dźwięków.

Kiedy już nauczysz się wymawiać dźwięki w izolacji, te zasoby będą następnie uczyć wymowy słów, a następnie zdań. Intonacja, jeśli w ogóle jest nauczany, jest objęty na samym końcu procesu, a często słabo.

Ta powszechna metoda nauczania fonetyki opiera się na podejściu "od dołu do góry", gdzie zaczynasz od najmniejszych jednostek (dźwięków) i stopniowo łączysz te elementy, aby tworzyć coraz większe kawałki języka (słowa i zdania).

Ja natomiast stosuję podejście "z góry na dół". I to jest to, co polecam Tobie.

Zacznij najpierw od intonacji, potem przesuwaj się "w dół", aż skupisz się na doskonaleniu pojedynczych, wyizolowanych dźwięków.

Dlaczego warto stosować podejście odgórne, skoro bardziej powszechne jest podejście odwrotne?
To proste.

Podejście oddolne traktuje dźwięki jak klocki Lego. Jak małe jednostki języka, które można łączyć w dowolny sposób bez żadnych zmian.

Ale to nie jest sposób działania dźwięków. Dźwięki nie są statyczne; są to elementy dynamiczne, które mogą się zmieniać w zależności od wielu czynników kontekstowych.

Dla szybkiego przykładu, wyrażenia "want to" i "going to" w języku angielskim są często redukowane do "wanna" i "gonna" w normalnej mowie potocznej. Jednakże, z podejściem bottom-up, możesz przegapić tę wspólną zmianę dźwięku, a skończyć brzmiąc bardziej stilted, i nienaturalne.

W niektórych przypadkach, jak np. w tonalnych językach chińskich, takie podejście sprawia, że proces nauki staje się prawdziwą męką.

Podejście odgórne, zaczynając od intonacji, bierze pod uwagę te ważne zmiany. Uczysz się właściwej intonacji i wymowy dla całego zdania lub frazy na raz, z zachowaniem wszystkich subtelnych zmian i manipulacji. Następnie możesz podzielić je na coraz mniejsze części.

Aby zacząć stosować podejście odgórne, musisz zastosować się do kilku następnych wskazówek, zaczynając od słuchania i czytania.

Wskazówka 3. Słuchaj i czytaj każdy tekst

Aby nauczyć się intonacji i wymowy zdania lub zwrotu, musisz najpierw mieć zdanie lub zwrot, z którego będziesz mógł się uczyć.

Dla początkujących, najlepszym miejscem do zdobycia zdań do ćwiczenia akcentu są zazwyczaj podręczniki i inne zasoby przeznaczone specjalnie dla uczących się. Dzieje się tak, ponieważ te zasoby często zawierają wersje audio tekstów, które zawierają.

To, co chcesz zrobić, to czytać te teksty i jednocześnie słuchać ich wersji audio.

Pliki dźwiękowe dostarczą Ci oczywiście wszystkich informacji słuchowych, których potrzebujesz, aby zrozumieć, jak poprawnie intonować i wymawiać zdania. Tekst natomiast dostarczy Ci "kotwicy", dzięki której będziesz mógł powiązać dźwięki, które słyszysz, z symbolami pisanymi, które je reprezentują.

Ta czynność jest niezwykle korzystna dla poprawy akcentu, ponieważ eliminuje zgadywanie, jak należy wymawiać tekst. Zakładając, że głos w pliku audio jest głosem native speakera, masz teraz doskonały "wzór akcentu" do naśladowania.

Jedynym problemem ze słuchaniem i czytaniem tekstu jest to, że kiedy nie słuchasz i nie czytasz aktywnie, tekst drukowany nie może przekazać szczegółów audio, takich jak intonacja i pewne zmiany dźwięku.

Aby rozwiązać ten problem, przejdźmy do następnego kroku.

Wskazówka 4. Ręczne zaznaczanie i oznaczanie szczegółów fonetycznych

Język pisany rzadko jest idealnym odzwierciedleniem języka mówionego. Często zdarza się, że język pisany fatalnie oddaje rzeczywiste dźwięki danego języka.

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku języków takich jak angielski i francuski, z których oba mają wiele "cichych liter", które pojawiają się w słowach pisanych, ale nie muszą być wymawiane.

Co gorsza, języki te mają nawet słowa, które mają podobną pisownię, ale wymawiane są zupełnie inaczej, jak na przykład angielskie "cough" i "though".

Jako uczący się, jeśli polegamy tylko na tekstach w takiej formie, w jakiej są one napisane, nie mamy możliwości zarejestrowania żadnego z tych dodatkowych szczegółów. Stanowi to szczególny problem dla naszego podejścia intonacyjnego, ponieważ większość języków pisanych nie zawiera pisanych znaczników tonu.

Na szczęście istnieje kilka zwykłych narzędzi, których możemy użyć, by rozwiązać ten problem - ołóweki papier!

Chodzi mi o to:

Kiedy słuchasz i czytasz jakiś tekst, nie czytaj go tylko na ekranie komputera lub smartfona. Jeśli masz taką możliwość, pobierz pliki i wydrukuj tekst, aby mieć jego papierową kopię. (Oczywiście, jeśli uczysz się z książki, po prostu z niej korzystaj).

Mając fizyczną kopię tekstu w ręku, będziesz mógł użyć ołówka, aby zaznaczyć tekst i zaznaczyć wszystkie ważne szczegóły dotyczące wymowy lub intonacji.

Możesz użyć papieru i ołówka, aby zaznaczyć takie rzeczy jak:

 • Wzorce intonacji
 • Zmiany dźwięków
 • Akcentowanie słów
 • Akcent w zdaniu
 • Ciche litery
 • i wiele więcej.

Fizyczne poświęcenie czasu i wysiłku na zaznaczenie informacji fonetycznych pomoże Ci utrwalić te elementy w pamięci i ułatwi późniejsze studiowanie tekstu, nawet jeśli nie masz pod ręką nagrania.

Wskazówka 5. Ćwicz wymowę czytając tekst na głos

Załóżmy, że przeszedłeś przez wszystkie pozostałe kroki i obecnie siedzisz przed wydrukowaną, zaznaczoną kopią tekstu w języku docelowym, którego słuchałeś i czytałeś dziesiątki razy.

Co powinieneś teraz zrobić?

Uważam, że w następnym kroku powinieneś odłożyć plik audio na bok i spróbować samodzielnie przeczytać tekst na głos.

Pomyśl o tym, jak o próbie zaśpiewania ulubionej piosenki po raz pierwszy; wiesz, jak powinna brzmieć, ale teraz twoim zadaniem jest odtworzyć ją własnym głosem.

Zakładając, że dokładnie prześledziłeś szczegóły intonacji i wymowy na wydrukowanej stronie, to zadanie polega na podążaniu za tekstem pisanym i próbowaniu wypowiadania zdań dokładnie tak, jak zostały one wypowiedziane w pliku audio.

Na początku ćwicz powoli i staraj się odtworzyć wzorce tonalne i dźwięki zdań tak dokładnie, jak tylko potrafisz. Kiedy nabierzesz doświadczenia i dokładności, możesz spróbować przyspieszyć.

Wskazówka 6. Urozmaicaj ćwiczenie wymowy poprzez przeplatanie ćwiczeń

Czytanie na głos nie jest jedynym sposobem, w jaki możesz ćwiczyć to, czego nauczyłeś się podczas etapów słuchania, czytania i zaznaczania tekstu.

W rzeczywistości uważam, że czytanie na głos powinno być tylko jednym z wielu sposobów, w jaki sprawdzasz tekst lub dźwięk, który próbujesz ćwiczyć.

Niektóre inne czynności, które możesz wypróbować to:

 • Tylko słuchanie (bez czytania)
 • Tylko czytanie (bez słuchania)
 • Nagrywanie siebie czytającego na głos i krytykowanie swojego wykonania

Ostatecznym celem jest częste ćwiczenie i analizowanie tekstu, ale za każdym razem w inny sposób.

Takie zróżnicowanie czynności, zwane interleavingiem, bardzo pomoże w utrwaleniu w pamięci prawidłowej wymowy i intonacji.

 

Wskazówka 7. Uzyskaj informacje zwrotne od rodzimych użytkowników języka

Czy kiedykolwiek słuchałeś obcokrajowca mówiącego w Twoim języku?

Jest to ciekawe doświadczenie. Zazwyczaj, nawet jeśli dana osoba mówi w Twoim języku na wysokim poziomie, bardzo łatwo jest usłyszeć drobne błędy i pomyłki w jej mowie.

Dzieje się tak dlatego, że rodzimi użytkownicy języka są tak zaprogramowani, aby wykrywać nawet najmniejsze odchylenia od tego, co jest uważane za "rodzimy akcent".

Chociaż łatwo jest być onieśmielonym tym faktem, uważam, że powinieneś wykorzystać go na swoją korzyść.

Jak?

Poprzez uzyskiwanie informacji zwrotnych na temat akcentu, wymowy i intonacji od rodzimych użytkowników języka!

Na przykład, świetnym sposobem na przećwiczenie Twoich tekstów jest przeczytanie ich na głos native'owi, lub przeczytanie ich na głos i wysłanie nagrania do native'a.
Jeśli uda Ci się to zrobić, następnym krokiem będzie po prostu zapytanie go, jak Ci poszło.

Chociaż nie każdy native speaker jest zaznajomiony z konkretnymi szczegółami wymowy lub intonacji, wszyscy oni będą w stanie powiedzieć Ci, kiedy coś brzmi nierodzimie lub w inny sposób nienaturalnie.

Weź tę informację zwrotną i wykorzystaj ją do dopracowania swojego akcentu. Jeśli to możliwe, możesz nawet współpracować z native speakerem, aby poprawić swój akcent i zbliżyć go do rodzimego.
Jeśli wyrobisz w sobie nawyk proszenia o informacje zwrotne i wykorzystywania ich do korygowania swojego akcentu, jestem pewien, że zawsze znajdziesz sposób na poprawę intonacji i wymowy.

Zacznij doskonalić swój akcent już dziś

Jak widzisz, nie ma magicznej książki do przeczytania, aplikacji do pobrania, czy pliku audio, który sprawi, że od początku będziesz mówił jak tubylec.

Chociaż wymaga to czasu i wysiłku, siedem wskazówek, którymi się z Tobą podzieliłem, zapewni Ci jasną i skuteczną drogę do uzyskania zdumiewająco dobrego akcentu.

Szczerze mówiąc, żałuję, że nie wiedziałem tego wszystkiego dwadzieścia lat temu. I w przeciwieństwie do ciebie, musiałem przejść przez długi proces prób i błędów, aby to się stało.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat udzieliłem niezliczonych lekcji fonetyki i byłem świadkiem, jak właściwe nastawienie, pasja i konsekwencja mogą zdziałać cuda, niezależnie od indywidualnego talentu.

Tak więc, nie utknij z ograniczającymi przekonaniami.

Zrób plan, zrób pierwszy krok i przekonaj się sam, co jest możliwe.

Dowiedz się więcej na: http://mandalapc.com.pl/