Jak wprowadzić zabawę do codziennej rutyny nauki języków obcych

Udostępnij:

Jeśli nie masz obecnie codziennej rutyny w nauce języka, to pomysł poświęcenia kawałka swojego ciężko zarobionego wolnego czasu na codzienną naukę języka może wydawać się dla Ciebie przerażający. Nawet przerażający.

To też ma sens. Po co spędzać swój wolny czas na czymś tak nudnym i przyziemnym jak kurs językowy czy korepetycje?

To były takie rzeczy, które robiłeś w szkole. Nie dla osobistej przyjemności, ale jako ciężka praca. Po co robić to sobie świadomie, w swoim prywatnym czasie?

To trudne pytanie, ale musisz się z nim zmierzyć, jeśli chcesz odnieść sukces w nauce języka. Nauka języka to ciężka praca, pod wieloma względami, i będziesz musiał ćwiczyć pewną ilość dyscypliny, aby zbliżyć się do biegłości. Nie ma prawdziwych skrótów, ani magicznych różdżek.

Nie znaczy to jednak, że wszystko musi być ciężką pracą. Nie musisz ciągle mieć głowy zakopanej w książce lub oczu przyklejonych do aplikacji na smartfonie.

Istnieje sposób, aby uzyskać więcej zrobić, z mniej, jeśli jesteś mądry o tym. Wszystko, co musisz zrobić, to zaplanować trochę zabawy wraz z codzienną dawką nauki języka.

Pozwól, że Ci pokażę jak.

Ale najpierw porozmawiajmy o tym, dlaczego musimy się dobrze bawić, aby się uczyć.

nauka

Znaczenie dobrej zabawy podczas nauki

Współczesna edukacja wydaje się szkolić ludzi, aby traktowali zabawę i naukę jako dwie różne rzeczy. Zabawa jest tym, co masz, kiedy się nie uczysz, i na odwrót.

Jeśli kiedykolwiek nauczyłeś się umiejętności poprzez rozrywkę, taką jak sport lub gra wideo, wiesz jednak, że zabawa i nauka mogą iść w parze na wiele sposobów.

Kiedy włączasz zabawę do nauki, często:

  • czujesz się bardziej zmotywowany
  • Czujesz się mniej zestresowany
  • Podejmujesz odważniejsze ryzyko
  • Mniej martwisz się o popełnianie błędów

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie te czynniki pomagają pozytywnie wpłynąć na Twój stan psychiczny, czyniąc Cię bardziej otwartym na informacje lub umiejętności, które próbujesz przyswoić. Krótko mówiąc, zabawa sprawia, że nauka jest szybsza.

Ale czy jest możliwe, aby włączyć zabawę i zajęcia rekreacyjne do nauki języka? Co więcej, czy jest to możliwe na początkowym etapie, kiedy bardziej polegasz na książkach i kursach?

Oczywiście. Musimy tylko wprowadzić kilka kluczowych zmian do Twojej rutyny.

Spraw, aby zabawa stała się kluczową częścią Twojego planu nauki języka

Przyjrzyj się swojemu harmonogramowi.

(Jeśli nie masz spisanego harmonogramu, poświęć chwilę, aby szybko go napisać).

Spróbuj wyodrębnić czas, który możesz rozsądnie poświęcić na naukę języka każdego dnia.

Ile masz? Trzydzieści minut? Godzinę?

Niezależnie od liczby minut, weź tę liczbę i oblicz 20% z niej.

Jeśli masz 60 minut czasu na naukę, to jest to 12 minut.

Jeśli masz 30 minut czasu na naukę, to jest to 6 minut.

Ta liczba to teraz Twój "dedykowany czas na zabawę". Na każde sześćdziesiąt minut nauki, dwanaście minut z nich, co najmniej musi powinno być poświęcone na robienie czegoś fajnego w swoim język docelowy.

Dlaczego 20 procent czasu? Tak naprawdę nie ma powodu. To tylko prosta zasada, luźno oparta na zasadzie Pareto. Teoretycznie możesz podzielić go jakkolwiek chcesz.

Cokolwiek zrobisz, po prostu nie poświęcaj więcej czasu na zabawę niż na naukę. To przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego i zahamuje Twój postęp.

Zawsze miej coś, na co możesz liczyć

W tym momencie możesz się zastanawiać, dlaczego ważne jest, aby zaplanować swoją zabawę z nauką języka w ten sposób.

Powód jest dość prosty: aby utrzymać motywację, musisz mieć coś, na co będziesz mógł czekać z niecierpliwością. Jeśli siadasz do ciężkiej nauki, staje się ona o wiele przyjemniejsza, jeśli wiesz, że po niej będziesz robić coś przyjemnego.

Kiedy w swoim planie zajęć uwzględnisz zabawę, będziesz mógł lepiej skupić się na zadaniach, które masz przed sobą. Zaplanowane przyjemne zajęcie staje się "światełkiem w tunelu", które motywuje Cię do dalszego działania, bez rozpraszania się.

Z drugiej strony, organizując swój harmonogram w ten sposób, unikasz poczucia winy, że spędzasz wolny czas, nie ucząc się aktywnie. Ponieważ w idealnym przypadku będziesz regularnie przeplatał okresy nauki z okresami relaksu, będziesz mógł poświęcić im obu swoją niepodzielną uwagę w odpowiednim czasie.

Wykorzystaj "czas zabawy" do budowania i uzupełniania motywacji

Teoretycznie możesz wykorzystać czas wolny od nauki na cokolwiek: spacer, surfowanie po Internecie, grę wideo.

Ale żeby uzyskać jak najwięcej korzyści z tego systemu, zalecam, żebyś wybrał zajęcia, które są konkretnie związane z językiem, którego się uczysz.

Dlaczego? Ponieważ nawet jeśli nie uczysz się świadomie języka docelowego, robienie czegoś przyjemnego, co jest związane z językiem lub kulturą docelową, zwiększy twoją chęć do dalszej nauki.

Regularne łączenie języka docelowego z czymś, co sprawia Ci przyjemność, sprawi, że nie będziesz czuł się jak w ciężkiej pracy i będziesz miał na co czekać, kiedy Twoje umiejętności się poprawią.

Jakie rodzaje przyjemnych zajęć sugeruję?

  • Oglądanie filmu w języku docelowym (z napisami w języku ojczystym, jeśli to konieczne)
  • Czytanie książki w języku docelowym (lub jej tłumaczenia, jeśli Twój poziom nie jest jeszcze wystarczająco wysoki)
  • Oglądanie filmów w języku docelowym na YouTube
  • Czytanie książki historycznej o kulturze, w której mówi się w języku docelowym
  • Granie w gry wideo w języku docelowym
  • Słuchanie muzyki w języku docelowym

Każda forma spędzania wolnego czasu jest tutaj dobra, o ile jest związana z językiem i/lub kulturą docelową i jest czymś, co możesz robić w krótkich odstępach czasu.

Cokolwiek robisz, nie przejmuj się tym, że starasz się robić coś odpowiedniego dla twojego obecnego poziomu umiejętności. Oczywiście, gdy Twoje umiejętności wzrosną, możesz spróbować wykonywać te czynności bezpośrednio w języku docelowym, ale pamiętaj, że nie to jest priorytetem. Priorytetem jest dobra zabawa i połączenie tej przyjemności z wybranym językiem i kulturą.

Czas, by stać się bardziej zrelaksowanym uczniem języka obcego

W świecie, w którym nauka jest często utożsamiana z zakopywaniem się w książkach na długie godziny, łatwo jest zapomnieć, że zbyt wiele pracy i zabawy może być szybką drogą do wypalenia. zbyt mało zabawy może często być szybką drogą do wypalenia, zamiast do mistrzostwa.

Aby utrzymać naszą czujność, świeżość i zainteresowanie językiem, którego próbujemy się nauczyć, musimy przerywać nasz harmonogram nauki małymi okresami zabawy i relaksu.

Jeśli dołożysz starań, aby te okresy zabawy były związane z językiem i kulturą, której się uczysz, będziesz podekscytowany i zmotywowany do dalszej nauki, tworząc pętlę sprzężenia zwrotnego, która ostatecznie pomoże Ci osiągnąć sukces w nauce języka.

Socialmedia

Warte uwagi

Lista nazw hobby w języku angielskim + Jak...

Każdy ma jakieś hobby lub coś, czym lubi się zajmować w wolnym czasie. Niektórzy ludzie lubią uczyć się języków obcych, inni malować lub rysować, ale może to być również coś...