10 wskazówek, jak wymawiać po angielsku jak Amerykanin

Udostępnij:

Jest jeden aspekt amerykańskiego angielskiego, który wprawia w zakłopotanie wiele osób, dla których angielski nie jest językiem ojczystym. Jest to wymowa.

Jeśli ktoś przez jakiś czas posługiwał się językiem angielskim w wymowie amerykańskiej, to wie, dlaczego wymowa może być tak trudną umiejętnością, zwłaszcza gdy angielski jest jego drugim językiem.

Na przykład w języku ojczystym ucznia istnieje najprawdopodobniej zupełnie inny system intonacji, rytmu i czasu niż w amerykańskim angielskim. Innym problemem jest to, że w amerykańskim angielskim mogą występować dźwięki, które nie mają dokładnego odpowiednika w języku ojczystym ucznia.

W tym artykule znajduje się dziesięć wskazówek, które mają pomóc uczniom języka angielskiego nauczyć się wymawiać słowa tak, jak robią to Amerykanie.

1. Poznaj dźwięki języka angielskiego

Każdy język ma swój własny, specyficzny zestaw dźwięków.

Wydaje się, że wiele języków ma wspólne dźwięki, ale faktem jest, że często istnieją subtelne różnice między dźwiękami, które mogą brzmieć podobnie. Różnice te są bardzo zauważalne dla rodzimych użytkowników języka, gdy słyszą dany język.

Na przykład krótki dźwięk "uh" w amerykańskim angielskim bardzo różni się od dźwięku "U" w języku japońskim ze względu na sposób, w jaki dźwięk ten powstaje w ustach. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak wymawiać wszystkie samogłoski i spółgłoski w amerykańskim angielskim.

2. Naucz się schwa (neutralnego dźwięku samogłoski)

Schwa to unikalny dźwięk, który jest używany dla prawie wszystkich nieakcentowanych samogłosek w amerykańskim angielskim.

Mówiąc najprościej, brzmi on jak bardzo słabe "uh" i występuje w prawie każdym zdaniu w amerykańskim angielskim. Schwa może być krótkim, słabym dźwiękiem, ale jest bardzo ważny, ponieważ jest charakterystyczną częścią amerykańskiego angielskiego.

Teraz czas na ćwiczenia!

3. Umiejętność rozróżniania dźwięków L oraz R

W niektórych językach, R oraz L są wymienne, podczas gdy w innych jeden lub oba te dźwięki w ogóle nie występują.

Niestety, zarówno R oraz L są bardzo powszechne w amerykańskim angielskim, a nieumiejętność poprawnego wymawiania jednego lub obu dźwięków może prowadzić do wielu błędów w wymowie.

4. Korzystaj ze słownika

Jeśli nie jesteś pewien, jak wymawia się pewne słowa lub dźwięki w amerykańskim angielskim, nie ma powodu do zakłopotania. Wystarczy zajrzeć do słownika i zapamiętać prawidłową wymowę.

Jeśli masz dostęp do Internetu, możesz łatwo znaleźć słowniki audio i posłuchać poprawnej wymowy.

5. Zrób listę słówek

Prawdopodobnie jest sporo angielskich słów, których wymowa sprawia Ci trudność. Dobrym pomysłem jest zrobienie listy słów, które Cię dezorientują, a także słów z dźwiękami, które sprawiają Ci szczególną trudność w wymowie.

6. Oglądanie lekcji wideo

Po ustaleniu, które słowa i dźwięki sprawiają Ci szczególną trudność podczas mówienia po angielsku, spróbuj obejrzeć lekcje wideo, które pomogą Ci w opanowaniu tych słów i dźwięków.

Na stronie AccentOnSpeaking.com znajduje się sporo darmowych samouczków.

Można również subskrybować kanały na YouTube poświęcone nauczaniu amerykańskiego angielskiego.

[subscription_form]

7. Nagrywaj się

Nigdy nie osiągniesz postępów w nauce amerykańskiej wymowy, jeśli nie będziesz znać swojego poziomu i nie będziesz wiedzieć, jak dobre są Twoje umiejętności konwersacyjne. Dlatego ważne jest, aby nagrywać siebie mówiącego po angielsku i odsłuchiwać to później. Będziesz mógł porównać swoją wymowę z wymową rodzimych użytkowników języka.

8. Wypowiadaj zwroty i zdania

Nawet jeśli wiesz, jak wymówić każde słowo w języku angielskim, nie oznacza to, że wypowiesz je poprawnie, kiedy będziesz musiał mówić po angielsku w rzeczywistej rozmowie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy wymawiasz tylko pojedyncze słowa i nie używasz ich w zdaniach.

Dlatego właśnie powinieneś ćwiczyć swoją wymowę amerykańskiego angielskiego w prawdziwych zdaniach, a nie tylko wymawiać pojedyncze słowa. Pamiętaj, że słowa są przeznaczone do użycia razem z innymi słowami, a nie pojedynczo. Nikt nie mówi tylko pojedynczych słów. Każdy mówi zwrotami i zdaniami.

9. Skup się na jednym dźwięku podczas każdej sesji ćwiczeń

Próbuj uczyć się dźwięków stopniowo. Skup się na ćwiczeniu jednego dźwięku i spróbuj zrozumieć, jak jest on tworzony przez narządy mowy. Jest to o wiele bardziej efektywne niż pobieżne zapoznawanie się ze wszystkimi dźwiękami w amerykańskim angielskim bez dokładnego zbadania któregokolwiek z nich.

10. Praktyka, praktyka, praktyka!

Nie ma drogi na skróty. Jeśli chcesz regularnie wymawiać słowa zgodnie z amerykańskim angielskim, Twoje narządy mowy muszą rozwinąć pamięć mięśniową, aby móc wymawiać używane dźwięki.

Jest to jedyny sposób, aby osiągnąć swój cel. Kluczem do sukcesu jest ciągła praktyka i powtarzanie. Kiedy Twoje narządy mowy zrozumieją, jak wymawiać angielskie słowa, już nigdy nie stracisz tego języka.

Powodzenia!