Od B do C: 5 strategii, jak pokonać przeskok w nauce języków

Udostępnij:

Kiedy uczysz się języka, jest jedna rzecz, która naprawdę oddziela dobrych od wielkich: Płaskowyż Średniozaawansowany.

W ostatnim artykule z tej serii omówiliśmy szczegółowo, co to znaczy być biegłym i biegłą w każdej z czterech głównych umiejętności językowych.

Płaskowyż średniozaawansowany jest luką pomiędzy tymi poziomami umiejętności. W skali CEFR jest to przedział pomiędzy B2 a C1, i chociaż poziomy te sąsiadują ze sobą na tej skali, przejście z jednego do drugiego wymaga sporo wysiłku i strategii.

W rzeczywistości, pokonanie tej przepaści wymaga tak wiele pracy - z tak niewielkim oczywistym zwrotem z inwestycji - że bardzo niewielu uczących się rzeczywiście to robi.

Oczywiście, nie wszyscy uczący się muszą i chcą osiągnąć zaawansowany poziom umiejętności w języku docelowym. Ale dla tych, którzy to robią, rezygnacja z nauki przed przekroczeniem poziomu średniozaawansowanego jest po prostu wstydem, ponieważ doświadczenie głębi i wolności w posługiwaniu się językiem, które znajdują się poza nim, jest doznaniem jak każde inne.

Jeśli masz swoje cele ustawione na szczycie góry nauki języków obcych i chcesz umieścić swoją flagę z symbolem C1- lub C2 na szczycie, będziesz potrzebował kilku narzędzi - kilku kluczowych wskazówek, które pomogą ci się wspiąć.

Wskazówka 1. Wyjdź poza swoją strefę komfortu

Kiedy nabieramy płynności, często popadamy w samozadowolenie z naszych umiejętności. Kiedy już jesteśmy w stanie osiągnąć większość swoich celów językowych ze względną łatwością, łatwo jest ograniczyć to, co mówimy i robimy w naszym języku docelowym do tych znanych, wygodnych zadań.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że osoba płynnie ucząca się przestaje przekraczać granice swoich możliwości i w rezultacie zaczyna unikać prawdziwego wyzwania, jakim są jej umiejętności językowe.

Jednakże, nieuniknionym faktem w nauce jest to, że wyzwanie jest bodźcem do rozwoju, do poszerzania swoich możliwości w każdej dziedzinie. Dla uczących się języków obcych, to właśnie poprzez próby robienia tego, do czego nie jesteśmy jeszcze zdolni, powoli poszerzamy nasze granice i zdobywamy kolejne mistrzostwa w wybranych przez nas językach.

Bardzo często, na przykład, jesteśmy w stanie słuchać podcastów w "spowolnionym" języku, ale okazuje się, że zupełnie nie radzimy sobie ze słuchaniem podcastów w normalnym tempie lub podobnych mediów, takich jak wiadomości telewizyjne czy filmy.

Zamiast trzymać się tylko wygodnych, spowolnionych podcastów, w twoim najlepszym interesie jako uczącego się jest, aby zacząć wystawiać się na te trudniejsze (i być może "straszniejsze") formy mediów.

W końcu, jeśli nigdy nie spróbujesz tego, co uważasz za niemożliwe, skąd będziesz wiedział, czy jest to możliwe?

Wskazówka 2. Podążaj za zabawą

W miarę jak twoje umiejętności językowe będą się poprawiać, zauważysz, że zmieni się sposób, w jaki lubisz spędzać czas na nauce.

Być może, zanim osiągnąłeś poziom średniozaawansowany, byłeś wielkim fanem programów opartych na karteczkach, takich jak Anki czy Memrise. Możesz spędzać godziny dziennie na ćwiczeniu swoich karteczek i czerpać ogromną satysfakcję z każdego zapamiętanego zwrotu lub słówka.

Stopniowo jednak zaczynasz być zmęczony oglądaniem tych samych karteczek dzień po dniu. Zaczynasz czuć się tak, jakbyś po prostu wykonywał te same czynności. To, co kiedyś było zabawą, stało się rutynowe, automatyczne, a przez to nudne.

Ponieważ do tej pory ćwiczenie z karteczkami było dla Ciebie tak dochodowym zajęciem, może Cię kusić, by spróbować "przełamać" nudę i kontynuować naukę.

Byłby to jednak zły wybór, ponieważ ryzykujesz, że staniesz się tak zmęczony tą czynnością, że zaczniesz się jej brzydzić i w końcu znienawidzisz ją wykonywać.

Po osiągnięciu pośredniego plateau, zamiast kontynuować tę samą starą rutynę, która doprowadziła cię tak daleko, jest to dokładnie właściwy czas, aby zacząć zmieniać rzeczy w górę - i podążać za zabawą!

Osobiście doświadczyłem tego wiele razy, nawet w przypadku metod nauki, które sam opracowałem!

Na przykład, za każdym razem, gdy decyduję się na naukę nowego języka, zaczynam od zastosowania mojej metody tłumaczenia dwukierunkowego. Zazwyczaj, połączenie tej metody z jednym kursem doprowadza mnie do poziomu B1 lub B2, tuż przed plateau średniozaawansowanym.

Kiedy już zastosuję metodę tłumaczenia dwukierunkowego w jednym kursie (zazwyczaj przez okres 90 dni), stwierdzam, że jest ona dla mnie mniej przyjemna i mniej użyteczna niż na początku. Po osiągnięciu tego punktu porzucam metodę i przechodzę do innego zajęcia, które uważam za bardziej interesujące.

Wskazówka 3. Rób rzeczy stopniowo

Uczniowie, którzy chcą pokonać Płaskowyż Średniozaawansowany, muszą zorganizować swoją naukę z myślą o progresji wyzwań.

Uczeń, który pracuje nad umiejętnością czytania, może zorganizować naukę w następujący sposób:

  1. Kurs drukowany dla początkujących/zaawansowanych (np. Assimil, Teach Yourself lub Colloquial)
  2. Książki dwujęzyczne (rodzimy <->język docelowy)
  3. Książki jednojęzyczne (tylko język docelowy)
  4. Gazety i/lub teksty specjalistyczne

Taka kolejność rozpoczyna się od krótkich tekstów, którym towarzyszą liczne pomoce naukowe, a "kończy" na długich, skomplikowanych tekstach z niewielką ilością pomocy naukowych lub bez nich. Taka sekwencja powinna być oczywiście stosowana w dłuższej perspektywie czasowej - uczeń powinien przeczytać wiele tekstów na każdym poziomie, zanim podejmie wyzwanie i przejdzie do następnego poziomu.

Podobna kolejność może być zastosowana do innej z czterech umiejętności: Mówienie.

  1. Drobne rozmowy na tematy codzienne.
  2. Krótkie przemówienia na konkretne tematy.
  3. Opowiadanie
  4. Opisywanie konkretnych obrazów.
  5. Opisywanie abstrakcyjnych pojęć.

Ta progresja stopniowo rozszerza strefę komfortu uczącego się poprzez powolne budowanie umiejętności dyskutowania. Większość osób uczących się płynnie może prowadzić swobodne pogawędki na tematy, z którymi stykają się na co dzień, ale tylko nieliczni przechodzą do rozbudowanych, dogłębnych dyskusji na temat idei lub opowiadania złożonych narracji. Postępując zgodnie z takim planem, umiejętności mówienia uczącego się stają się z czasem coraz bardziej wszechstronne.

Wskazówka 4. Zrozumieć celową i naturalną praktykę

Większość ludzi na świecie rozpoczyna naukę języków obcych w szkole. Z tego powodu nauka języków obcych jest postrzegana podobnie jak inne przedmioty szkolne - jako coś, co wymaga ciężkiej pracy, intensywnej nauki i pamięciowego opanowania materiału. W oczach wielu osób szkoła nie jest zabawą, ale po prostu inną formą pracy.

To mentalne skojarzenie pomiędzy nauką języka a nauką opartą na książce jest niestety tak zakorzenione w powszechnej świadomości, że nawet ci, którzy decydują się na naukę języka poza szkołą, myślą, że wymaga ona długich godzin nudnej, suchej, książkowej nauki.

A tak po prostu nie jest. Nie zrozumcie mnie źle - siadanie do nauki z podręcznika na pewno ma swoje zastosowanie - ale jest to tylko jeden z dwóch rodzajów praktyki, w które każdy uczący się powinien się zaangażować, aby stać się biegłym.

Kiedy siadasz z wyraźnym zamiarem nauki (tak jak na lekcji, z podręcznikiem lub korepetytorem), nazywamy to celową praktyką.

Drugi, równie wartościowy rodzaj praktyki to praktyka naturalna.

Praktyka naturalna jest typem praktyki językowej, która jest zazwyczaj mało stresująca i wykonywana z myślą o przyjemności i zabawie.

Niektóre przykłady naturalnej praktyki obejmują:

  • Rozmawianie z przyjaciółmi na spotkaniu wymiany językowej.
  • Oglądanie filmów w języku docelowym.
  • Granie w gry wideo w języku docelowym.
  • Przyjemne czytanie w języku docelowym.

Praktyka naturalna jest szczególnie przydatna dla tych, którzy chcą przejść od poziomu B do C, ponieważ można wykonać wiele ćwiczeń naturalnych w krótkim czasie, przy niskim nakładzie wysiłku umysłowego.

Rozumiejąc wartość obu rodzajów praktyki, możesz wznieść swoją naukę języka na nowe wyżyny:

Na przykład, planuję podejść do egzaminu C1 z języka rosyjskiego do końca 2017 roku. Biorąc pod uwagę, że egzamin ten będzie sprawdzał moje techniczne opanowanie każdej z czterech umiejętności, będę musiał zaangażować się w wiele celowych ćwiczeń, aby się do niego przygotować, takich jak:

  • Czytanie artykułów i zaznaczanie/rejestrowanie nieznanych słów i zwrotów.
  • Mówienie na konkretne tematy z native speakerem oraz otrzymywanie i analizowanie informacji zwrotnej.
  • Pisanie na konkretne tematy oraz otrzymywanie i sprawdzanie poprawek.

Jednakże, będę również doskonalić swój język rosyjski poprzez angażowanie się w pewne naturalne ćwiczenia dla zabawy, takie jak:

  • Czatowanie i wysyłanie SMS-ów z rosyjskimi przyjaciółmi online.
  • Oglądanie rosyjskich filmów i kanałów informacyjnych.
  • Słuchanie rosyjskich podcastów.

W sumie, angażowanie się w oba rodzaje ćwiczeń z czasem pomoże mi zmaksymalizować czas nauki i pozwoli mi kontynuować naukę w okresach zarówno wysokiego jak i niskiego poziomu energii umysłowej.

Wskazówka 5. Bądź cierpliwy

Mocno wierzę, że każdy, kto chce się uczyć języka na poziomie C, może się nim stać.

Jednakże, wierzę również, że każdy uczący się jest inny i w zależności od indywidualnych okoliczności, osiągnięcie tego celu zajmie więcej lub mniej czasu.

Aby ująć to w liczbach, uważam, że przejście z poziomu B2 do C1 powinno zająć każdemu zaangażowanemu uczącemu się od 6 miesięcy do 3 lat.

6 miesięcy, jeśli:

  • Jesteś doświadczonym uczniem językowym.
  • Uczysz się języka bardzo zbliżonego do Twojego ojczystego
  • Mieszkasz w kraju
  • Masz więcej niż 10 godzin dziennie całkowitej styczności z językiem.

2-3 lata, jeśli:

  • Uczysz się języka odległego lub bardzo odległego
  • uczysz się co najmniej 30 minut dziennie
  • Masz kontakt z materiałami do nauki o dobrej jakości

I jeszcze jedno: Bez względu na to, gdzie stoisz, nie patrz na szczyt góry i nie przeklinaj odległości między nimi.

Zamiast tego spójrz na ten szczyt i uświadom sobie, że dziś jest bliżej niż wczoraj, a jutro będzie jeszcze bliżej niż dziś.

Nieważne jak to sobie wyobrażasz, przejście od średnio-zaawansowanych do zaawansowanych umiejętności językowych jest celem długoterminowym. Jednakże, jeśli będziesz postępował zgodnie z powyższymi pięcioma wskazówkami, pewnego dnia będziesz mógł umieścić swoją flagę na szczycie.