Struktura zdań w języku rosyjskim: Podjęcie wyzwania językowego

Udostępnij:

Ludzie uwielbiają spekulować, jak trudno jest nauczyć się różnych języków. Mandaryński ma swój system pisma logograficznego (symbole reprezentują całe słowa) i cztery tony. Węgierski i fiński mają dość skomplikowaną gramatykę.

A co, jeśli zastanawiasz się jak nauczyć się rosyjskiego? Nie ma w nim na przykład partykuł, ale zakres i stopień trudności zależy od języka (języków), który już znasz. Przy podstawowej znajomości koreańskiego nie będzie Ci przeszkadzać, że rosyjski nie ma partykuł.

Podobnie jak osoby posługujące się językiem polskim będą mieli przewagę, gdy ucząc się sześciu przypadków w języku rosyjskim. A jeśli podróżowałeś po Bałkanach, być może poznałeś już cyrylicę.

Dla osoby uczącej się języka rosyjskiego wszystkie te cechy stanowią część wyzwania. Jednak jednym z największych wyzwań dla uczących się jest struktura zdań w języku rosyjskim. Poniżej przyjrzymy się bliżej podstawom tego zagadnienia.

Zrozumienie rosyjskiej struktury zdań

W języku angielskim szyk wyrazów jest dość ścisły. Zaczynamy od podmiotu (S), następnie czasownika (V) i, jeśli jest, na końcu znajduje się obiekt (O). Taką kolejność stosują językoznawcy, np. John McWhorternazywają językiem SVO. W swoim przebojowym podcaście, Lexicon Valleypodaje on przykład, który pokazuje, jak naturalny wydaje się ten szyk wyrazów dla osób mówiących po angielsku:

"The boy (S) odbił się (V) piłkę (O)."

 • O czym ty mówisz? O chłopcu.
 • Co zrobił ten chłopiec? Odbił się.
 • A co odbił? Piłkę!

Ale taka struktura zdań nie jest jedynym sposobem organizacji języka. Nie jest to nawet najczęstszy sposób. Około 42% języków świata stosuje konstrukcję SVO jak angielski, ale 45% języków jest SOV - należą do nich japońskiłacina i urdu, według Russella S. Tomlina, autora książki Podstawowy układ słów: zasady funkcjonowania.

Elastyczna struktura zdań w języku rosyjskim

A więc, czy rosyjski jest SVO czy SOV? Podobnie jak angielski, rosyjski jest językiem SVO... przez większość czasu. Jednakże, podstawowa struktura zdań i szyk wyrazów w języku rosyjskim są o wiele bardziej płynne.

Na przykład, jeżeli osoba mówiąca po rosyjsku chciałaby wyrazić, że "Dzisiaj pies złapał kota", powiedziałaby "Сегодня собака поймала кота." W takiej samej kolejności jak w języku angielskim. (Pamiętaj, że w języku rosyjskim potrzebujemy tylko czterech słów, ponieważ nie ma przedimków).

Jednak równie dobrze można to powiedzieć na jeden z poniższych sposobów:

 • Собака поймала кота сегодня (Pies złapał dziś kota)
 • Поймала собака кота сегодня (Złapał dziś psa, kota)
 • Сегодня собака кота поймала (Dzisiaj złapano kota)
 • Собака кота поймала сегодня (Dzisiaj złapano kota)
 • Поймала кота собака сегодня (Złapano dziś kota i psa)
 • Кота поймала собака сегодня (Kot złapał dziś psa)
 • Кота собака поймала сегодня (Kot złapał dziś psa)

Zaraz, ale czy to nie powoduje nieporozumień co do tego, które zwierzę złapało, a które zostało złapane? Cóż, wszystko zależy od przypadków. Język rosyjski ma sześć przypadków, a każdy z nich daje pewne informacje o funkcji słowa w zdaniu.

Aby to zilustrować, skoncentrujemy się na dwóch z tych przypadków: mianowniku (używanym jako podmiot czasownika); oraz bierniku (używanym jako bezpośredni obiekt czasownika). Przyjrzyj się jeszcze raz różnym sposobom powiedzenia po rosyjsku "Dzisiaj pies złapał kota". Zobaczysz, że forma każdego słowa jest zawsze taka sama.

We wszystkich zdaniach "собака" ("pies") jest w przypadku mianownika, a "кота" ("kot") jest w przypadku Accusative. Tak więc, dla słuchacza nie powinno być żadnych nieporozumień. Ogólne znaczenie pozostaje takie samo, ale wybór kolejności słów zmienia akcent i styl zdania.

Ale co, jeśli chciałbyś opowiedzieć historię o tym, jak kot złapał psa? Cóż, sama zmiana szyku nie pomoże, trzeba będzie również zamienić przypadki. Czy potrafisz sobie z tym poradzić?

(Czytaj dalej, aby znaleźć odpowiedź)*.

Inne najważniejsze wskazówki do nauki języka rosyjskiego

Tak więc w języku rosyjskim musisz zwracać większą uwagę na końcówki wyrazów, ale swoboda, jaką masz przy budowaniu zdań, sprawia, że język ten jest zabawny i bardziej ekspresyjny.

To nie wszystko. Tak, musisz poświęcić trochę czasu na poznanie cyrylicąale potem wymowa jest już całkiem łatwa. Po opanowaniu niektórych trudniejszych dźwięków nie ma zbyt wielu niespodzianek - to, co widzisz, jest tym, co dostajesz!

Na pewno musisz nauczyć się wielu słów, ale przekonasz się, że istnieje zaskakująca liczba słów wspólnych dla rosyjskiego i angielskiego. Słowa te mogą być kognatami, co oznacza, że pochodzą z tego samego języka (np. łaciny) - lub zostały przejęte bezpośrednio z języka angielskiego.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonały"

Stawanie się pewnym siebie użytkownikiem języka rosyjskiego

Jeśli chcesz stać się bardziej pewny siebie używając rosyjskiej struktury zdań, gramatyki i słownictwa, jedną z najbardziej efektywnych rzeczy jest nauka z korepetytorem języka rosyjskiego. Wykorzystanie teorii w praktyce jest bardzo ważne, a nawet prowadzenie podstawowych rozmów z rodowitym Rosjaninem przyspieszy Twoją naukę.

Dzięki Preply możesz zamienić swój dom w salę lekcyjną i uczyć się rosyjskiego w elastyczny sposób, korzystając z pomocy rosyjskich korepetytorów online. Odpowiedzą oni na wszystkie twoje pytania (nie tylko dotyczące szyku wyrazów!), a ty będziesz mógł szybko osiągnąć płynność w nauce!

*Сегодня кот поймал собаку (Kot złapał dziś psa)

Socialmedia

Warte uwagi

Lista nazw hobby w języku angielskim + Jak...

Każdy ma jakieś hobby lub coś, czym lubi się zajmować w wolnym czasie. Niektórzy ludzie lubią uczyć się języków obcych, inni malować lub rysować, ale może to być również coś...